W Kole powstanie pierwsza w Polsce elektrociepłownia geotermalna
Przewiń do artykułu
Menu

W liczącej niespełna 25 tys. mieszkańców miejscowości Koło w województwie wielkopolskim powstanie elektrociepłownia geotermalna. Władze miasta podpisały w sprawie jej budowy list intencyjny ze spółką Geothermal Energy Resources. Jej moc ma wynieść 15MWt.


Głównym celem spółki jest budowa elektrociepłowni i ciepłowni wykorzystujących naturalne ciepło lokalnych wód geotermalnych. Zapewni to lokalnym przedsiębiorstwom ciepłowniczym oraz innym prywatnym odbiorcom energię pochodzącą z odnawialnych źródeł.


–To przedsięwzięcie, które nie tylko zapewni nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale także przyczyni się do wzrostu atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji oraz balneologii (łaźni wykorzystujących wody termalne – przyp. red.) – mówi Stanisław Maciaszek, burmistrz miasta Koło.


- Ponadto realizacja projektu umożliwi ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla lokalnych odbiorców. Jesteśmy ogromnie dumni, że elektrociepłownia powstanie w naszym mieście – dodaje.


Władze Koła mają nadzieję, że elektrociepłownia przyciągnie więcej osób zainteresowanych turystycznymi walorami miasta, fot. Kolo.pl

 

Piotr Długosz, prezes zarządu spółki Geothermal Energy podkreśla znaczenie projektu, którego owocem będzie pierwsza elektrociepłownia geotermalna w Polsce. W geotermii widzi jedyne pewne, nieprzerwane i nieszkodliwe dla środowiska źródło energii, które nie wytwarza żadnych toksycznych odpadów. Dzięki inwestycji nie będzie konieczne wprowadzanie drogich renowacji starych urządzeń ciepłowniczych.


– Jestem bardzo zadowolony, że będziemy mogli zrealizować tak nowatorski projekt w Kole. Elektrociepłownia dostarczająca odnawialnych źródeł energii niesie przede wszystkim ogromne korzyści dla budżetu lokalnego, dzięki ograniczeniu konieczności kosztownych inwestycji w niskoemisyjne technologie, a ponadto uniezależnia od wzrostu cen surowców energetycznych. Elektrociepłownia geotermalna umożliwi także stabilizację cen ciepła w Kole oraz zwiększenie efektywności cieplnej – spośród OZE geotermia posiada najwyższe wskaźniki wykorzystania czasu pracy i mocy, jest to około 70-90 proc. w skali roku – dodaje Piotr Długosz.


W rezultacie inwestycji miasto otrzyma nowe ekologiczne źródło ciepła, które zapewni ok. 220 tys. GJ rocznie, co pokryje ok. 90 proc. rocznego zapotrzebowania miasta na ciepło grzewcze i ciepłą wodę.


Do tej pory w Polsce otwierano jedynie elektrownie geotermalne (geoelektrownie). Takie projekty zostały zrealizowane m.in. w Mszczonowie, Słomnikach i Uniejowie. O tej ostatniej pisaliśmy na łamach naszej strony w tym artykule. Elektrociepłownia to w skali naszego kraju nowatorskie przedsięwzięcie.

 

 

 

Geothermal Energy Resources jest przedsiębiorstwem technologiczno-wdrożeniowym, którego misją jest rozwijanie projektów geotermalnych dostarczających energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł energii.



Oprac. Dawid Marklowski


Źródło: gramwzielone.pl


banner prosumenci

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl