Wady i zalety kotłów na pellet. A jak z dofinansowaniem?
Przewiń do artykułu
Menu

Kotły na pellet zdobywają w Polsce coraz większą popularność jako źródła ogrzewania domów jednorodzinnych. Zanim zdecydujecie się jednak na wybór tego urządzenia, warto poznać jego mocne i słabe strony. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono przyjazne środowisku. Czy można więc dostać dofinansowanie na zakup tego typu kotła?

Pellet to produkt grzewczy dostępny pod postacią granulatu. Powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Jest to paliwo ekologiczne, a podczas jego spalania emisja substancji smolistych jest bardzo niska.

Kotły na pellet, spalające to paliwo, należą więc do urządzeń spełniających najwyższe normy ekologiczne i stanowią zdecydowanie godną polecenia alternatywę dla pieców na węgiel, a nawet gaz.


Dlaczego pellety są tak dobrym paliwem?

Zanim zajmiemy się samymi kotłami pelletowymi, powinniśmy rozeznać się, dlaczego granulat, będący paliwem w tych urządzeniach, jest godny naszej uwagi.

Podstawowa zaleta tego paliwa wynika z faktu, iż jest to odnawialne źródło energii. Pellet drzewny jest również paliwem wysokokalorycznym - 1 tona zastąpić może około 450 – 470 l oleju opałowego, ok. 570 m sześc. gazu ziemnego i ok. 0,8 t ekogroszku.

Z jednej tony spalonego pelletu zostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu, który można wykorzystać np. jako nawóz do roślin. Dla porównania - tona węgla daje ok. 150 kg odpadu, którego samodzielnie nie jesteśmy w stanie zutylizować.


 

Przeczytaj także: Opłacalna hybryda – kocioł na pellet w połączeniu z powietrzną pompą ciepłą do c.w.u.

 


Granulat łatwo jest przechowywać. Pellet jest pakowany najczęściej w worki o wadze 15 kg i 25 kg lub sprzedawany luzem. Trzeba jednak pamiętać o przechowywaniu go w suchym i przewiewnym miejscu, ponieważ gdy naciągnie on wilgocią, traci swoje właściwości jako ekologiczne paliwo.

Ponadto ogrzewanie tym paliwem nie powoduje zabrudzenia pomieszczeń, sam pellet nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, a emisja CO2 jest zerowa. Paliwo to nie powoduje też alergii i nie emituje przykrych zapachów, a wręcz przeciwnie – w domu podczas sezonu grzewczego unosi się przyjemny zapach drewna.


Zalety kotłów pelletowych

Zalety tych urządzeń wynikają w sposób bezpośredni z samego paliwa, na którym pracują, o czym mowa wyżej. W kotłowni nie mamy sadzy, brudu, a ilość popiołu jest niewielka i nie ma problemu z jego usunięciem i ponownym wykorzystaniem, chociażby do użyźnienia gleby pod roślinami. Pellety, występujące pod postacią granulatu, nie zajmują również dużo miejsca w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec.

Kotły na pellet – mówimy tu o urządzeniach nowoczesnych, sprzedawanych przez renomowanych producentów - są bardzo łatwe w obsłudze, gdyż większość czynności piec wykonuje automatycznie.

Zasobnik kotła na pellet mieści ilość paliwa, która pozwala na nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni (nawet do tygodnia). Palnik pieca ma automatyczną zapalarkę, dzięki której kocioł może samoczynnie się wyłączyć (gdy temperatura w domu osiągnie tą założoną) i ponownie samoczynnie rozpalić, jeśli budynek zacznie się wychładzać.

Ma to niebagatelny wpływ na ograniczenie ilości zużywanego paliwa, szczególnie latem, w sytuacji, gdy kocioł wykorzystywany jest również do przygotowywania c.w.u. Po zagrzaniu wody w zbiorniku kocioł automatycznie się wyłączy.

Intuicyjny sterownik z dotykowym regulatorem pozwala na zarządzanie pracą kotła (w tych nowoczesnych modelach) i elementami instalacji grzewczej zdalnie, za pomocą tabletu lub smartfona.


Wady kotłów na pellet

Jak każdy system ogrzewania domu, także i ten z kotłem pelletowym w roli głównej ma swoje wady.

Główną wadą jest koszt samego urządzenia. Ceny nowoczesnych, zautomatyzowanych modeli o mocy 10 kW zaczynają się od kwoty 7.500 zł brutto, a za najlepszej jakości kotły zapłacimy nawet 10.000 zł, nieraz trochę więcej. Wyjaśnijmy od razu, że zakładamy, iż piece te będą pracować w dobrze ocieplonych (termoizolowanych) domach jednorodzinnych o powierzchni w przedziale 120-160 m2.

Uwaga! Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego liczącego już kilkadziesiąt lat i więcej, a chciałbyś zmienić system ogrzewania na pelletowy, to musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Chodzi o wykonanie nowej instalacji, która będzie współpracować z kotłem na pellet. Zakup samego urządzenia, bez wymiany całego oprzyrządowania, sprawy nie załatwi.


Nie szukaj „wyjątkowych okazji”

Ogrzewanie pelletowe bezwzględnie wymaga od nas kupowania wysokiej jakości paliwa potwierdzonego certyfikatem. O tym, jak rozpoznać dobry pellet pisaliśmy szerzej w tym artykule: Rośnie popularność ogrzewania na pellety. A będzie lepiej

Niskiej jakości paliwo może spowodować zapychanie się podajnika lub wytwarzanie dużej ilości popiołu. Wybierając pellet, trzeba więc zwrócić uwagę na parametry określające wymiar i gęstość paliwa, dopuszczalną zawartość pyłu, wilgotność, która nie powinna przekraczać 10 proc. oraz wartość opałową.

Kupując pellety należy zwrócić także uwagę na zawartość popiołu, która zgodnie z normą nie może przekraczać 0,7 proc. Dobry pellet powinien spalać się do popiołu o barwie szaro-brązowej, na co składają się w większości przepalone włókna drzewne.

Z pelletów niskiej jakości, bez certyfikatów, otrzymacie tzw. nagar - spieczone struktury narastające w palniku kotła, będące wynikiem spalania paliwa zawierającego siarkę, chlor, metale ciężkie, często też piasek. Takie zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na szybszą eksploatację kotła, co w konsekwencji przyspiesza jego korozję, zwiększa awaryjność i skraca żywotność urządzenia.

Za wysoką jakość trzeba oczywiście więcej zapłacić. Jedna tona certyfikowanego paliwa kosztuje od 600 do 800 zł (czasem więcej). Jeśli kocioł pelletowy służy nam do przygotowania ciepłej wody przez cały rok, a budynek ogrzewamy w sezonie jesienno-zimowym, to średniej wielkości dom jednorodzinny będzie wymagał zakupu około 5 ton paliwa rocznie. Ogrzewanie budynku kotłem na pellet wliczając bieżące przygotowanie c.w.u. przez 12 miesięcy to wydatek w granicach 4.000 zł.

W tym miejscu należy podkreślić raz jeszcze, że nie opłaca się kupować niskiej jakości kotła na pellet, od niepewnego producenta oferującego „wyjątkowo okazyjne” ceny. To jedynie pozorne oszczędności.

Nowoczesne i jakościowo dobre (a więc droższe) kotły, wyposażone w automatykę pracują najefektywniej, obniżając zużycie paliwa i sam czas pracy. Przy właściwym ustawieniu sterownika pieca, nie tracimy paliwa na ogrzewanie, kiedy temperatura w domu jest odpowiednia.


Gdzie szukać dofinansowania?

Kotły pelletowe, czyli urządzenia ekologiczne i działające na paliwo odnawialne, są objęte systemem wsparcia finansowego. Oznacza to, że chcąc zastosować taki system ogrzewania w swoim domu, możemy ubiegać się o jego dofinansowanie.

Pierwszym programem, do którego trzeba głębiej zajrzeć w tej sprawie, jest „Czyste powietrze”. Pisaliśmy o nim szerzej w artykule: Program Czyste Powietrze - co musisz wiedzieć?

Sprawę ułatwiają sami producenci kotłów na pellet, którzy przy prezentacji swoich urządzeń na stronach internetowych dodają informacje, iż dany piec kwalifikuje się do otrzymania wsparcia z programu „Czyste powietrze”.

Dodatkowo warto zorientować się, czy gmina, w której mieszkasz, nie zapewnia wsparcia finansowego przy zakupie kotła pelletowego w sytuacji, gdy właściciel domu zmienia system ogrzewania z tradycyjnego na ekologiczny. W tej sprawie należy trzymać rękę na pulsie.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl