26 śląskich gmin zostało beneficjentami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przekaże 650 tysięcy złotych w formie dotacji na przygotowanie planów gospodarki niskoemisyjnej.
Dokument określający cele strategiczne i szczegółowe jest niezbędny w kontekście dążenia do gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym. Informacje w nim zawarte pozwolą na podjęcie stosownych działań wymierzonych w redukcję uwalnianych do środowiska gazów cieplarnianych. Plan gospodarki niskoemisyjnej optymalizuje kształt gospodarki energetycznej gminy do istniejących warunków lokalnych.
W 2007 roku przyjęty został tzw. „pakiet energetyczno-klimatyczny Unii Europejskiej”. Narzuca na gminy wymóg załączania planu gospodarki niskoemisyjnej przy składaniu wniosków o wsparcie ze środków UE w ramach perspektywy 2014-2020.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako partner programu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zadbał o to, aby w jego kadrach znalazły się osoby kompetentne z zakresu doradztwa ws. zgodności planów gospodarki niskoemisyjnej z wymogami WFOŚiGW oraz NFOŚiGW. Po pomoc można się zgłaszać m.in. za pośrednictwem strony internetowej: kliknij tutaj.
Pełna lista gmin, które otrzymały dotacje na przygotowanie PGN dostępna jest tutaj.
Źródło: wfosigw.katowice.pl
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.