Wstęp: szkoła ocieplania
Przewiń do artykułu
Menu

Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej. Sposobem na zminimalizowanie tej ilości może być wstawienie nowych, szczelnych okien lub ocieplenie dachu. Jednak najwięcej energii budynek traci przez ściany. Dlatego bardzo istotne jest prawidłowe wykonanie ocieplenia budynku. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych budynku w celu ograniczenia strat ciepła z przestrzeni ogrzewanej budynku do otoczenia oraz niedopuszczenie do rozwoju grzybów pleśniowych na wewnętrznych ścianach. Jednocześnie ocieplenie nie powinno doprowadzać do narastającego zawilgocenia ściany spowodowanego koncentracją pary wodnej w jej wnętrzu.

 

 

wstep

 

Spełnienie tych założeń osiąga się przez dobór odpowiedniej grubości warstwy i rodzaju materiału termoizolacyjnego. Aby prawidłowo dobrać materiał izolacyjny i jego grubość należy policzyć współczynnik U* (patrz słownik) oraz wartość współczynnika EP* (patrz słownik). Obliczeń powinien dokonać projektant, ale można także wykonać je samemu, przy użyciu specjalnych programów umieszczonych na stronie www.atlas.com.pl

 

Najczęściej stosowanym w naszym kraju sposobem ocieplania budynku jest metoda lekka-mokra, znana też bezspoinowym systemem ociepleń BSO. Jest ona stosowana zarówno w przypadku nowopowstających budynków i przy termomodernizacji starych. Polega ona na przyklejeniu do zewnętrznej powierzchni ścian odpowiedniej grubości materiału termoizolacyjnego (styropianu lub wełny mineralnej), pokryciu go zaprawą, wtopieniu w nią ochronnej siatki zbrojacej z włókna szklanego i wykończeniu powierzchni szlachetnym tynkiem cienkowarstwowym.

 

stopter

 

Przygotowująć się do ocieplania budynku należy pamiętać o kilku ważnym elementach:

 

KONIECZNE jest przygotowania sobie wszystkich niezbędnych narzędzi i sprzętu. W trakcie ocieplania nie można pozwolić sobie na przerwy, gdyż przy montażu poszczególnych elementów ocieplenia konieczne jest zachowanie odpowiedniego reżimu czasowego.

 

MATERIAŁY wykorzystywane do zewnętrznego izolowania ścian (masa gruntująca, siatka zbrojąca, kleje oraz tynki) powinny być dopasowane do siebie pod względem parametrów mechaniczno-chemicznych oraz posiadać atesty budowlane, potwierdzające ich właściwości. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemowych rozwiązań rekomendowanych przez większość producentów

 

NALEŻY pamiętać, że roboty ociepleniowe wykonuje się w temperaturze nie niższej niż +5 stopni i nie wyższej niż 25 stopni. Niedopuszczalne jest prowadzenie robót w czasie opadów atmosferycznych, na elewacjach silnie nasłonecznionych, w czasie silnego wiatru oraz jeżeli jest zapowiadany spadek temperatury poniżej 0 stopni w przeciągu 24 godzin.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl