Wybór miejsca dla pompy ciepła, czyli jak uniknąć kłopotów
Przewiń do artykułu
Menu

Wybór miejsca dla pompy ciepła w domu zależy głównie od tego, jak duże jest urządzenie oraz jaki poziom hałasu ono generuje. Ważne jest także, ażeby dostęp do pompy i jej głównych podzespołów był łatwy w razie awarii. Z tych powodów wybór pomieszczenia, w którym postawimy urządzenie, jest bardzo ważny.
 

Pompy ciepła można montować albo wewnątrz, albo na zewnątrz budynku.

Wewnątrz domu umieszczamy urządzenia o małych gabarytach, mniej więcej wielkości lodówki. Jeśli pompa współpracuje tylko z ogrzewaniem płaszczyznowym/podłogowym, wówczas jej wymiary są naprawdę niewielkie. W przypadku, gdy instalację grzewczą rozbudujemy o klasyczne grzejniki, wówczas potrzebne jest także osobne miejsce na pompę obiegową oraz zbiornik buforowy.

Na zewnątrz budynku natomiast umieszczamy powietrzne pompy ciepła oraz niektóre modele pomp gruntowych. Ochronna powłoka, która znajduje się na tych urządzeniach, skutecznie chroni je przed niszczącym wpływem śniegu, deszczu i wiatru.


 

Przeczytaj także: Pompy ciepła: co wybrać - split czy monoblok?

 


Uwaga na hałas!

Pompy ciepła nie są nadmiernie hałaśliwe, jednak generują dźwięk na poziomie 40-60 dB, które mogą przeszkadzać tak domownikom, jeśli urządzenie jest wewnątrz budynku, jak i sąsiadom, w przypadku umieszczenia go na zewnątrz, jeśli nieodpowiednio je ulokujemy.

Przyjrzyjmy się najpierw pompom lokowanym na zewnątrz domów. Według przepisów, na granicy działki poziom tzw. ciśnienia akustycznego (w praktyce - hałasu) wynosić może maksymalnie 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. Tymczasem zewnętrzna jednostka urządzenia i jej hałas zawiera się w przedziale 55-70 dB, czyli wyższym od dozwolonego.

Jednostkę zewnętrzną pompy ustawiamy więc albo w oddaleniu od ścian zewnętrznych budynku, przy jego ścianach lub też w narożniku zewnętrznym budynku. W jakich odległościach od granicy działki to zrobić, ażeby poziom hałasu był niższy od 40 dB? Pokazuje to poniższa tabela z przykładowymi wartościami.

 

Moc akustyczna jednostki zewnętrznej pompy w dB W oddaleniu od ścian budynku Przy ścianie budynku W zewnętrznym narożniku budynku
55 3m 4m 5m
60 4m 6m 8m
65 8m 11m 15m
70 13m 18m 26m


Zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki, w przykładowych wariantach przedstawionych wyżej, jest tak ważne również ze względu na sąsiadów, którym hałas urządzenia po prostu nie może przeszkadzać. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych zatargów, które czasem kończą się nawet w sądzie.


Ochrona roślinności, brak oblodzeń

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła może schłodzić przepływające przez nią powietrze nawet o 10-12 stopni. Jeśli w pobliżu urządzenia znajduje się chodnik, to nawet na wiosnę będzie on lekko oblodzony. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, lokujmy urządzenie w odległości co najmniej 3 m od chodnika/dojścia do posesji, czy do garażu.

W pobliżu wyrzutu powietrza z pompy ciepła nie powinno się sadzić żadnych roślin. Wymuszony przez pracujące wentylatory przepływ powietrza, znacząco różni się od naturalnego, dlatego rosnące w jego otoczeniu rośliny najpewniej zginą.

Pracująca pompa ciepła odprowadza skropliny z parownika, dlatego należy przygotować, otoczony krawężnikami, podkład żwirowy, na który będą mogły one ściekać. Zapobiegnie to zamarzaniu kondensatu na powierzchni gruntu, co mogłoby uszkodzić elewację lub nawet fundamenty budynku.

Urządzenie powinno się montować na wysokości co najmniej 40 cm nad powierzchnią gruntu, ażeby nie ograniczać przepływu powietrza w zimie, np. przez zbierający się śnieg przy silniejszych opadach.


 

Przeczytaj także: Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Liczymy koszty systemu ogrzewania

 


Pompy ciepła wewnątrz domu

Jeśli pompa ciepła ma być umieszczona wewnątrz budynku, to również musimy pamiętać o generowanym przez nią hałasie. Z tego powodu, w trosce o komfort akustyczny domowników, należy ją montować jak najdalej od sypialni, a nawet pokoju dziennego.

W praktyce urządzenia wewnątrz budynków są lokalizowane w pomieszczeniach gospodarczych, np., kotłowniach, piwnicach, spiżarniach, pralniach, garażach. Pompie zawsze trzeba zapewnić dostęp do energii elektrycznej i bieżącej wody.

Pompa ciepła z kanałami doprowadzającymi powietrze wewnętrzne/zewnętrzne może być zlokalizowana w każdego rodzaju pomieszczeniu.

Gdy chcemy zamontować pompę w kuchni lub łazience, to wówczas trzeba wybrać urządzenie jak najcichsze, kompaktowe (o małych gabarytach), z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, a także niezbędnym do bezpiecznej i bezawaryjnej pracy osprzętem instalacyjnym. Producent urządzenia grzewczego poinformuje, jakie są wymagania montażowe.

Pompę ciepła, w niektórych przypadkach, można również umieścić na poddaszu budynku. Wszystko zależy jednak od tego, jak jest ono zaizolowane oraz od temperatur panujących tam w lecie. W lecie bowiem pompa pracuje najczęściej na potrzeby podgrzania c.w.u. Każde urządzenie ma maksymalną temperaturę, przy której działa. Może się okazać, że temperatury panujące w letnie popołudnia przekroczą dopuszczalną temperaturę pracy urządzenia. Tę kwestię trzeba skonsultować z producentem i certyfikowanym instalatorem.

Ewa Grochowska


Źródła:

 

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl