Wybór paneli fotowoltaicznych to jedna z ważniejszych decyzji, przed jaką stoi każdy inwestor z branży PV. Decyzja ta jest o tyle kluczowa, że koszt zakupu modułów fotowoltaicznych stanowi ponad 50 proc. kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej.
Po zapoznaniu się z technologiami fotowoltaicznymi wcześniej czy później staniesz przed wyborem, czy w swojej instalacji PV postawić na sprawdzoną technologię I generacji opartą na krzemie krystalicznym mono lub poli, czy pójść drogą nowszej technologii II generacji skoncentrowanej wokół paneli cienkowarstwowych a-si, CdTe, CIGS.
Jeszcze kilka lat temu panele cienkowarstwowe były wyraźnie tańsze, dziś ta różnica zmalała do kilkunastu procent, a uwzględniając wyższe koszty montażu instalacja paneli cienkowarstwowych jest porównywalna cenowo z klasyczną, wykorzystującą panele z krzemu krystalicznego. Każda technologia ma także swoje wady i ograniczenia.
Panele cienkowarstwowe w zdecydowanej większości mogą współpracować tylko z inwerterami transformatorowymi, a brak odpowiedniego uziemiania grozi ryzykiem korozji warstwy TCO. Z drugiej strony klasyczne panele krzemowe mogą współpracować zazwyczaj z każdym typem inwertera. W ich przypadku pojawia się ryzyko wystąpienia gorących punktów. Z tego względu musisz zbilansować korzyści i ograniczenia danej inwestycji, mając na uwadze stosunek ceny do jakości.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.