Zakończył się właśnie piąty etap miejskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, który Zabrze realizuje od 2009 roku.
Od kilku lat samorząd udziela dotacji dla mieszkańców modernizujących swoje źródła ciepła, wykonywane są także termomodernizacje budynków użyteczności publicznej oraz tych stanowiących własność prywatną.
Zabrze realizuje także projekty mające na celu edukowanie oraz informowanie społeczeństwa o zagrożeniach wypływających z zanieczyszczeń powietrza i sposobach zapobiegania im.
Jak dotąd, w mieście udało się zmodernizować 656 źródeł ciepła, zamontować 612 instalacji kolektorów słonecznych, 40 instalacji fotowoltaicznych, ocieplono ściany 426 budynków i 399 dachów lub stropodachów oraz wymieniono okna w 341 budynkach.
To jednak nie wszystko. W Zabrzu w latach 2007-2014 termomodernizacji poddano 54 obiekty użyteczności publicznej, w tym 23 szkoły, 8 przedszkoli i 23 inne budynki (m. in. obiekty kultury, domy mieszkalne, Domy Pomocy Społecznej).
{gallery}1561{/gallery}
fot. UM Zabrze
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.