Zacienienie modułów
Przewiń do artykułu
Menu

Cień padający na panele fotowoltaiczne jest ogromnym, często marginalizowanym przez inwestorów (a czasem również instalatorów) problemem. Powoduje on spadek mocy instalacji, który przekłada się bezpośrednio na obniżenie ilości produkowanej energii elektrycznej. Zacienienie paneli fotowoltaicznych jest więc jedną z kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej oraz podczas jej użytkowania. Wraz ze zwiększającym się poziomem zacienienia, instalacja tracić będzie na wydajności, generując mniej energii elektrycznej, niż w warunkach optymalnych. Nierównomiernie nasłoneczniony panel szybciej ulega również przegrzaniu, co może grozić jego uszkodzeniem.

Zacienienie całkowite i częściowe

Z zacienieniem całkowitym panelu lub jego fragmentu mamy do czynienia wtedy, gdy do części lub całości panelu nie docierają promienie słoneczne. Przypadek taki występuje głównie jesienią i zimą, gdy na panelach pojawia się śnieg lub opadłe liście z drzew. Szczególnie niekorzystny pod względem działania instalacji jest tutaj śnieg, który bardzo łatwo osadza się w dolnej części nachylonego panelu, na aluminiowej ramie i w krótkim czasie potrafi zasłonić cały dolny szereg ogniw. Zalegający opad powoduje wówczas 100% spadek mocy i uniemożliwia pracę urządzenia.

https://www.terrasmart.com/snow-solar-performance/


Częściowe zacienienie panelu ma miejsce, gdy obcy obiekt znajdujący się w jego pobliżu pojawi się na drodze słońca i rzuci cień. Panel nie traci wtedy całkowicie mocy, bowiem do części zacienionej dociera światło rozproszone o znacznie mniejszej energii, ale wystarczająco silne, aby wzbudzić przepływ prądu. W tak zacienionej części zmienia się charakterystyka prądowo-napięciowa, tym samym przesuwa się punkt pracy całego panelu. To, jak bardzo punkt MPP zostanie przesunięty, zależy od wielkości i stopnia zacieniania.

https://solarbay.com.au/shading-affect-solar-panels/


 

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl