Naszym mieszkaniom stawiamy coraz wyższe wymagania. Poza względami ekonomicznymi i estetycznymi, muszą spełnić wiele warunków, aby zapewnić komfort. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy oczekiwać także tego, aby domy miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Najważniejszymi elementami, które wpływają na nasze samopoczucie w domu, są naturalne światło, świeże powietrze i odpowiednia temperatura.
Jak działają te czynniki? Z każdym oddechem wdychamy kurz i wiele innych substancji, które produkuje nasz dom, zaś przegrzewanie pomieszczeń może wywoływać uczucie zmęczenia i ospałości.
Kluczowe w tym zestawie jest jednak światło. Jego niedobór powoduje m.in. depresję zimową. Według badań, co trzeci Polak chciałby zwiększyć dostęp do naturalnego światła, na przykład poprzez zwiększenie liczby okien w mieszkaniu.
W społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotyp, że większe okna wiążą się z większymi stratami ciepła. To nieprawda. Nowoczesne technologie pozwalają na projektowanie przeszklonych budynków, które jednocześnie charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną. Dla ogrzewania domu istotne jest usytuowanie domu względem stron świata, dzięki czemu rachunki można obniżyć do minimum.
Sztuczne światło złej jakości może negatywnie wpłynąć na wzrok, dlatego z niedoborami światła pomagają walczyć odpowiednio dobrane lampy.
Przy wyborze odpowiednich technologii łatwo się pogubić, dlatego warto kierować się atestami i systemami ocen budynków w kontekście ich wpływu na użytkownika i środowisko naturalne.
SO
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.