Zielona platyna
Przewiń do artykułu
Menu

Z Waldemarem Olbrykiem, prezesem Skanska Property Poland rozmawia Grażyna Kurowska.

 

 

- Panie prezesie, Skanska jest znaną wszystkim firmą budowlaną, a czym zajmuje się Skanska Property Poland?

- Należymy do Grupy Skanska i jesteśmy innowacyjnym deweloperem zielonych budynków biurowych, które tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. Działamy w Polsce od 1997 roku.
Nasz model biznesowy wygląda w ten sposób, że kupujemy grunty w atrakcyjnych lokalizacjach, stawiamy na nich budynki biurowe, wynajmujemy powierzchnie w tych budynkach najemcom, a następnie sprzedajemy funkcjonujące już biurowce inwestorom.

Do tej pory zrealizowaliśmy w Polsce kilkanaście projektów biurowych. Wśród nich są m. in. pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu.
Obecnie wszystkie inwestycje biurowe Skanska Property Poland są poddawane certyfikacji zarówno w systemie EU GreenBuilding, jak i w systemie LEED.

 

- Na czym polega system LEED?

- LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, powstał w 1998 roku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council. USGBC zrzesza szkoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i jednostki rządowe, które propagują idee ekologicznego budownictwa.

LEED jest zbiorem wytycznych tworzących system oceny budynków oparty na standardach USGBC. Certyfikat LEED, o który można ubiegać się dobrowolnie, jest więc dokumentem stwierdzającym poziom spełnionych kryteriów wynikających z ustalonych wzorców.

System LEED ocenia przede wszystkim, w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę wszystkie aspekty projektu: usytuowanie budynku – w tym dostęp do komunikacji publicznej, materiały, zużycie energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza, dostęp do światła dziennego i widoków na zewnątrz oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne.

Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów: zrównoważonej lokalizacji inwestycji, efektywności gospodarki wodnej, wykorzystania energii i atmosfery, wykorzystania materiałów i zasobów oraz jakości środowiska wewnętrznego. Dodatkowym kryterium jest innowacyjność w projektowaniu. W zależności od ilości zebranych punktów projekt może uzyskać poziom: Certified, Silver, Gold lub Platinum. Najwyższym poziomem jest certyfikat LEED Platinum.

 

- Czy są już w Polsce budynki certyfikowane w systemie LEED na poziomie Platinum?

- Jestem dumny, że to właśnie Skanska Property Poland uzyskała pierwsze w Polsce certyfikaty LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Jako pierwszy otrzymał go nasz budynek Green Towers we Wrocławiu.

Pierwszym  w Warszawie kompleksem biurowym z certyfikatem LEED Platinum są NORDEA HOUSE i Green Corner. Oba te kompleksy – wrocławski i warszawski – spełniają bardzo ambitne kryteria dla budynków zrównoważonych, a podczas ich projektowania i budowy zastosowano najbardziej innowacyjne rozwiązania dostępne na rynku.

Teraz w trakcie budowy jest nasz najbardziej ambitny środowiskowo projekt - Atrium 1. Zastosowane w nim rozwiązania, w tym geotermalny system chłodzenia i ogrzewania, będą wykraczały ponad wymagania dla certyfikatu LEED Platinum.

Atrium 1, powstający tuż przy rondzie ONZ w Warszawie, będzie najbardziej zaawansowanym środowiskowo budynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego ukończenie planujemy na pierwszy kwartał 2014 roku.

 

- Jakie konkretnie technologie trzeba zastosować, aby budynek zasługiwał na certyfikat środowiskowy?

- Takie, które nie tylko pozwalają ograniczyć zużycie energii i wody, ale jednocześnie zapewniają optymalne warunki pracy. System klimatyzacji może być oparty na belkach chłodzących, czy też klimakonwektorach wentylatorowych z energooszczędnymi silnikami, a wysoką jakość powietrza zapewni adiabatyczne nawilżanie za pomocą mgły wodnej.

Do chłodzenia biur warto częściowo wykorzystać zimne powietrze z zewnątrz, a ciepło z biur do ogrzewania podziemnego garażu. Ważny jest energooszczędny system oświetlenia, z kolei zużycie wody obniżymy instalując w łazienkach wodooszczędną armaturę i sadząc na otwartych terenach zielonych rośliny niewymagające podlewania.

Przy naszych budynkach tworzymy również parkingi dla rowerów, aby pracownicy mogli dojeżdżać na dwóch kółkach, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla ich zdrowia.

Widać stąd, że budynek powinien być zielony od samego początku, czyli od wyboru lokalizacji, projektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przy budowie wykorzystuje się materiały produkowane lokalnie, aby ograniczyć wpływ ich transportu na środowisko.

Należy również używać materiałów wykończeniowych o niskiej zawartości substancji lotnych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia. Dzięki temu budynek zapewnia środowisko wewnętrzne, które sprzyja efektywnej pracy.

Liczy się również dostęp do światła dziennego, minimalizacja napływu ostrego światła słonecznego oraz wysoka dokładność w zakresie utrzymania parametrów powietrza, zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu świeżego powietrza.

Jak widać, chodzi o cały szereg rozwiązań, złożonych jak i całkiem prostych, które zastosowane jednocześnie przynoszą środowisku znaczne korzyści. Filozofia zrównoważonego rozwoju jest częścią „DNA” firmy Skanska, ale obecnie jest ona doceniana również na rynku, w sensie biznesowym.

Inwestorzy na rynku nieruchomości wolą kupować certyfikowane budynki, bo są przekonani, że mogą liczyć na zainteresowanie najemców w perspektywie długoterminowej, a certyfikat jest przy tym uważany za gwarancję jakości. Dlatego udało nam się sprzedać wynajęte już kompleksy NORDEA HOUSE i Green Corner w Warszawie oraz Green Towers we Wrocławiu praktycznie w momencie uch ukończenia.

 

- A co mogą zrobić właściciele i zarządcy starszych budynków, które nie zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju?

- Świetnym przykładem jest tu nowojorskie biuro Skanska, które mieści się na 32 piętrze Empire State Building. Jest to budynek z 1931 roku. Skanska postanowiła udowodnić, że biura w takich budynkach również mogą być energooszczędne i przeprowadziła modernizację, dzięki czemu udało się zredukować zużycie energii i wody, poprawić dostęp do światła dziennego i podnieść jakość środowiska wewnętrznego.

Dzięki temu biuro uzyskało certyfikat LEED w kategorii Commercial Interiors, przeznaczonej dla wnętrz komercyjnych. Tego typu certyfikat ma również warszawskie biuro Skanska Property Poland – jest to pierwszy w Polsce certyfikat LEED Silver w kategorii Commercial Interiors.

 

- Jakie projekty biurowe realizuje obecnie Skanska Property Poland?

- Na ukończeniu jest już drugi budynek kompleksu Green Horizon w Łodzi. W lipcu oddamy też do użytku biurowiec Malta House w Poznaniu, pięknie usytuowany nad brzegiem jeziora Malta. Na początku przyszłego roku chcemy zakończyć budowę Atrium 1 w Warszawie. W budowie mamy też kompleksy biurowe Green Day we Wrocławiu i Kapelanka 42 w Krakowie.

 

- A jak z inwestycjami na Śląsku?

- Mamy w planach budowę kompleksu biurowego o łącznej powierzchni 46 tys. mkw. przy ul. Chorzowskiej w Katowicach. Ma on stanąć na terenie dawnej Huty Baildon, niemal naprzeciwko Silesia City Center. Jeśli wstępnie pozyskamy najemców dla tego kompleksu, to będziemy mogli uruchomić ten projekt.

 

- Dziękuję za rozmowę.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl