Walory estetyczne i praktyczne sprawiają, że zielone dachy zyskują coraz większe zainteresowanie inwestorów w Polsce. Korzyści z tego płynące zdają się być oczywiste – oprócz zwiększenia powierzchni użytków zielonych w miastach, zapewniają one racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi.
W czwartym numerze magazynu GLOBEnergia+ autorzy artykułu o zielonych dachach mówią „sprawdzam” polskim gminom.
Łączna powierzchnia terenów zielonych to w tym projekcie 3 500 m2. Realizacja stanowi udaną próbę połączenia potrzeby mieszkania w otoczeniu zieleni z gęstą, miejską zabudową.
Na najwyższym poziomie galerii zaadaptowano 101 mieszkań, zaś jej dach przypomina tradycyjny ogród, w którym zobaczymy 28 gatunków drzew oraz ponad 5000 roślin. Takie rozwiązanie nie tylko korzystnie wpływa na temperaturę w okolicy czy zapobiega powodzi. Jest to także naturalny klimatyzator dla galerii, która dzięki temu ogranicza koszty klimatyzacji w lecie i ogrzewania zimą.
Obiekt wzorcowy, w którym zastosowano wszelkiego rodzaju odnawialne źródła energii, m.in. ogniwa fotowoltaiczne, gruntowy wymiennik ciepła czy turbiny wiatrowe. Jest tu także 200-metrowy zielony dach, będący częścią izolacji termicznej budynku, przez co ogranicza się efekt tzw. wyspy ciepła. Można tu odbyć spotkanie, wypocząć lub zwyczajnie zobaczyć tę bioróżnorodność i estetykę.
Inwestycja, która łącząc architekturę historyczną z nowoczesnym osiedlem, zapewniła miejsca do rekreacji i relaksacji. Roślinność na zielonym dachu absorbuje 40-99 proc. opadów atmosferycznych i zwiększa walory estetyczne miejsca.
Zielony dach został tu zaimplementowany do garażu wielostanowiskowego, co oprócz wymiaru estetycznego, zapewniło miejscu dodatkowy teren rekreacyjno-wypoczynkowy.
Te nowoczesne osiedle mieszkaniowe położone w centrum miasta może pochwalić się zielonym dachem o powierzchni 5 000 m2. Znalazł się on na garażu wielostanowiskowym, rozciągającym się pod wszystkimi budynkami. Tereny zielone zostały podzielone na plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do czynnej rekreacji i wypoczynku.
Ogród tego dachu został stworzony z myślą o najmłodszych pacjentach, aby patrząc przez okno, zamiast dachu z papy, mogły podziwiać zieleń. Dach o powierzchni 700 m2 został w całości pokryty trawnikiem. Posadzono także świerk, który w czasie Bożego Narodzenia zastępuje wszystkim z okolicy świąteczną choinkę.
Powstały na podziemnym garażu zielony dach stworzył na patio przyjemny, parkowy klimat. Koliste kolorowe chodniki z ławeczkami dla mieszkańców tworzą atmosferę parkowej enklawy.
Realizowany na dużą skalę projekt zapewnił terenowi, na którym znajduje się kompleks, dużą pojemność wodną oraz zdolność do ponownego nawilgocenia po przeschnięciu.
System nawadniający wspomaga rozwój roślinności odpornej gatunkowo na zanieczyszczenia, a piękny widok podziwiać można zarówno z wnętrza parkingów, jak i z zewnątrz budynku. Zachodnią i wschodnią ścianę pokrywają także zielone ściany.
Trawnik został umieszczony na dachu o 30-stopniowej stromiźnie. Konstrukcja została zbudowana tak, aby większość wilgoci pozostało w macie chroniącej przed przeciekaniem wody do wnętrza budynku. Trawa posadzona na dachu podwyższa odporność na czynniki zewnętrzne, jak palące słońce, wiatr czy burze.
CEM w Piasecznie będzie podzielone na trzy części: szkołę podstawową z oddziałem przedszkolnym i świetlicą, halę sportowo-widowiskową oraz centrum multimedialne z biblioteką. Będą tu funkcjonowały odnawialne źródła energii, a zielona powierzchnia dachu będzie się rozciągać na powierzchni 390 m2. W sposób szczególny cieszyć tu może zwrócenie uwagi na komfort uczniów i pracowników Centrum.
Główne założenie projektu przewiduje reorganizację przestrzeni zajmowanej przez zajezdnię tramwajową w taki sposób, aby wprowadzić nową ekologiczną powierzchnię.
Pokryte zielonym dachem budynki złożą się na powstanie olbrzymiej „oddychającej” kubatury i podkreślą atrakcyjny wizerunek warszawskiej Woli. Podobne w swoim rozmachu przedsięwzięcie zrealizowano do tej pory jedynie w Stanach Zjednoczonych – Transbay Transit Terminal w San Francisco.
Te największe w Polsce centrum handlu i rozrywki może pochwalić się zielonym dachem o imponującej powierzchni 28 tys. m2! To największy tego typu dach w Polsce. Z uwagi na swoje rozmiary, został wyposażony w automatyczną instalację nawadniającą.
Roślinność znajdująca się na nim jest typu ekstensywnego (o najniższych wymaganiach), co pozwala ograniczyć środki przeznaczone na pielęgnację. Inwestycja pochłania zanieczyszczenia, gromadzi wodę i chroni środowisko. Izoluje budynek termicznie oraz akustycznie. Dachy zyskują dodatkowe zabezpieczenie przed promieniami UV i uszkodzeniami mechanicznymi.
Źródło: Zielone dachy i żyjące ściany – systemowe rozwiązania i przegląd inwestycji w polskich gminach
Artykuł jest streszczeniem materiału opublikowanego w magazynie GLOBEnergia+ (4/2015) opracowanego przez Kozioł Robert, Midura Krzysztof oraz KN OZE „Grzała” AGH. Pełna treść dostępna pod adresem http://www.globenergia.pl/plus/zielone-dachy-idea-oraz-przyklady-inwestycji-w-polsce.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.