W maju br. w Barcelonie zostały wręczone nagrody EMAS Awards 2015 nazywane środowiskowymi Oskarami. Po raz pierwszy w 20-letniej historii tego prestiżowego konkursu nagrodę zdobyły dwa przedsiębiorstwa z Polski.
Tematem wiodącym tegorocznej edycji konkursu były skuteczne innowacje ekologiczne wspierające poprawę działalności środowiskowej.
Czym jest EMAS? To system ekozarządzania i audytu, nastawiony na osiąganie efektów w zakresie ochrony środowiska oraz oszczędności energii i zasobów. Rejestracja w EMAS jest prestiżowym wyróżnieniem potwierdzającym, że organizacja prowadzi swoją działalność w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. O rejestrację mogą się ubiegać firmy oraz instytucje niezależnie od wielkości, branży czy specyfiki ich działalności.
W tym roku to prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w historii trafiło do przedsiębiorstwa z Polski.
W kategorii: Małe organizacje sektora publicznego nagrodę zdobyło Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tychów. - Zielony Oskar to największe wyróżnienie, jakie nasza spółka mogła otrzymać w kategorii promowania ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze działania zostały zauważone w Europie i są wzorem do naśladowania - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A.
Firma od lat jest w Polsce krajowym liderem w zakresie wdrażania ekoinnowacji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest również inwestorem budowanego w Tychach parku wodnego, który będzie pozyskiwać energię elektryczną niemal całkowicie z OZE.
Średnia miesięczna produkcja odnawialnej energia z biogazu w miejskiej oczyszczalni ścieków przekracza 150 proc. w stosunku do zużycia energii. Przyznając nagrodę, Komisja Europejska podkreślała spektakularne wyniki firmy w zakresie ciągłego doskonalenia systemu ekozarządzania i audytu (EMAS), tj. m.in. poprzez optymalizację procesów i wdrażane rozwiązania technologiczne.
Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zostało również docenione za skuteczność w promowaniu świadomości ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Wśród 22 firm i organizacji nominowanych do nagrody, znalazło się także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A., które klasyfikowano w kategorii: Duże organizacje sektora publicznego.
Wśród zwycięzców tegorocznej nagrody znalazły się ponadto firmy z sektora publicznego i prywatnego z Hiszpanii i Niemiec.
Przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie EMAS Awards uzyskuję dzięki temu szereg spektakularnych korzyści, a wśród nich:
· potwierdzenie osiąganych efektów środowiskowych przez zewnętrznych weryfikatorów,
· dobry wizerunek firmy dbającej o środowisko
· gwarancję spełnienia wymagań prawnych i środowiskowych
· redukcję ryzyka nałożenia kar z uwagi na niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa środowiskowego
· wzrost świadomości ekologicznej pracowników.
Ewa Grochowska
Źródła:
- www.rcgw.pl
- www.pwik.czest.pl
- www.gdos.gov.pl
- slaskie.naszemiasto.pl
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
![]() |
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.