Zielony Oskar dla firmy z Tychów
Przewiń do artykułu
Menu

W maju br. w Barcelonie  zostały wręczone nagrody EMAS Awards 2015 nazywane środowiskowymi Oskarami.  Po raz pierwszy w 20-letniej historii tego prestiżowego konkursu nagrodę zdobyły dwa przedsiębiorstwa z Polski.

 

Tematem wiodącym tegorocznej edycji konkursu były skuteczne innowacje ekologiczne wspierające poprawę działalności środowiskowej.

 

Czym jest EMAS? To system ekozarządzania i audytu, nastawiony na osiąganie efektów w zakresie ochrony środowiska oraz oszczędności energii i zasobów. Rejestracja w EMAS jest prestiżowym wyróżnieniem potwierdzającym, że organizacja prowadzi swoją działalność w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. O rejestrację mogą się ubiegać firmy oraz instytucje niezależnie od wielkości, branży czy specyfiki ich działalności.

 

W tym roku to prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w historii trafiło do przedsiębiorstwa z Polski.

 

W kategorii: Małe organizacje sektora publicznego nagrodę zdobyło Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tychów.  - Zielony Oskar to największe wyróżnienie, jakie nasza spółka mogła otrzymać w kategorii promowania ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze działania zostały zauważone w Europie i są wzorem do naśladowania - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A.

 

Firma od lat jest w Polsce krajowym liderem w zakresie wdrażania ekoinnowacji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest również inwestorem budowanego w Tychach parku wodnego, który będzie pozyskiwać energię elektryczną niemal całkowicie z OZE.

 

Średnia miesięczna produkcja odnawialnej energia z biogazu w miejskiej oczyszczalni ścieków przekracza 150 proc. w stosunku do zużycia energii. Przyznając nagrodę, Komisja Europejska podkreślała spektakularne wyniki firmy w zakresie ciągłego doskonalenia systemu ekozarządzania i audytu (EMAS), tj. m.in. poprzez optymalizację procesów i wdrażane rozwiązania technologiczne.

 

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zostało również docenione za skuteczność w promowaniu świadomości ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

 

Wśród 22 firm i organizacji nominowanych do nagrody, znalazło się także  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A., które klasyfikowano w kategorii: Duże organizacje sektora publicznego.

 

Wśród zwycięzców tegorocznej nagrody znalazły się ponadto firmy z sektora publicznego i prywatnego z Hiszpanii i Niemiec.

Przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie  EMAS Awards uzyskuję dzięki temu szereg spektakularnych korzyści, a wśród nich:
·    potwierdzenie osiąganych efektów środowiskowych przez zewnętrznych weryfikatorów,
·    dobry wizerunek firmy dbającej o środowisko
·    gwarancję spełnienia wymagań prawnych i środowiskowych
·    redukcję ryzyka nałożenia kar z uwagi na niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa środowiskowego
·     wzrost świadomości ekologicznej pracowników.


Ewa Grochowska

 

Źródła:
-    www.rcgw.pl
-    www.pwik.czest.pl
-    www.gdos.gov.pl
-    slaskie.naszemiasto.pl

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl