Rozwiązania domu inteligentnego w twojej łazience. Czy warto?
Przewiń do artykułu
Menu

Na pewno warto się nad tym zastanowić. Warto też wiedzieć, że niektóre z rozwiązań domu inteligentnego można zastosować również w łazienkach starych budynków. Zwiększają one komfort życia, są ekologiczne, a także pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. Wiele z nich podnosi również poziom bezpieczeństwa korzystania z łazienki, szczególnie w przypadku użytkowania ich przez dzieci oraz osoby starsze.

Budujesz nowy dom? Planujesz remont starszego budynku? W każdej z tych sytuacji warto sprawdzić, jakie nowoczesne rozwiązania można w nim zastosować. W poniższym artykule przedstawimy nowatorskie pomysły i urządzenia łazienkowe, które zakwalifikować można jako rozwiązania domu inteligentnego.

Rzecz w tym, że ta nazwa wielu inwestorom kojarzy się z poważnymi wydatkami. I z tego powodu z góry zakładają, że ich budżet na to nie pozwoli. Tymczasem wcale to tak nie wygląda. Owszem, rozwiązania, które poniżej przedstawiamy, wymagają większych wydatków, ale nie jest to drastyczna różnica. Co więcej, oszczędności w kieszeni podczas ich użytkowania zauważymy już po kilku miesiącach.


Baterie z perlatorami

Zacznijmy od podstawowego wyposażenia każdej łazienki, czyli baterii umywalkowych i natryskowych. Na rynku wybór jest ogromny.

Przy wyborze tego elementu proponujemy zapoznanie się z ofertą baterii z tzw. perlatorami. Perlator to specjalna końcówka montowana na wylocie kranu. Ma zamocowaną siatkę o drobnych oczkach. Dzięki podciśnieniu wywieranemu na wypływającą z kranu wodę, zasysane powietrze miesza się z nią, co skutecznie ogranicza ilość wody wypływającą z baterii. Jednocześnie powietrze zwiększa objętość strumienia, co daje wrażenie, że jest on silniejszy, niż w rzeczywistości.

W efekcie bateria z perlatorem potrafi ograniczyć zużycie wody o 50-60 proc.!


 

Przeczytaj także: Automatyka i dom inteligentny – pomoc dla seniorów i niepełnosprawnych

 


Kontrola temperatury wody

Producenci mają także w swoich ofertach baterie umywalkowe i natryskowe z wbudowanym cyfrowym ogranicznikiem temperatury. Można na nim ustawić maksymalną temperaturę, która jest podawana. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w domach z małymi dziećmi, ale także z pewnością ułatwi życie seniorom, których ręce nie są już tak sprawne. Zamontowanie inteligentnej baterii zapobiegnie poparzeniom.

Inteligentne baterie łazienkowe mają nie tylko perlatory i czujniki temperatury. Wiele z nich dysponuje całym cyfrowym panelem do obsługi. Można za jego pomocą sterować również ciśnieniem wody i ograniczyć jej przepływ.

Dla przykładu, ustalamy sobie czas trwania kąpieli pod prysznicem do określonego zużycia ilości wody. Warto pamiętać, że podczas trwającego 10 minut natrysku zużywamy około 130 litrów wody. Tak więc inteligentna bateria „nauczy” nas korzystać z prysznica krócej i oszczędniej. Lepiej dla naszego portfela i dla środowiska.


Ochrona przed zalaniem

Do zalania podłogi dochodzi najczęściej właśnie w łazience, dlatego warto przyjrzeć się automatyce, która może zapobiec takim przykrym niespodziankom. Niezwykle przydatnym urządzeniem może okazać się w tym przypadku czujnik zalania.

Poinformuje on domowników nie tylko o tym, że w łazience pojawiła się woda w miejscu, w którym nie powinno jej być, ale także prześle tę informację do systemu inteligentnego domu, dzięki czemu program odpowiednio zareaguje, odcinając dopływ wody.


Kontrola pralki przez smartfon

W wielu domach, z powodu ograniczonej ilości miejsca, pralki stoją właśnie w łazience. Tymi najnowocześniejszymi możemy sterować mobilnie przy pomocy aplikacji na smartfonie.

Obsługa na odległość pralki (albo/i suszarki) ułatwia życie. Nie trzeba czekać, aż pranie dobiegnie końca, ani dopasowywać planu dnia do prania. Pralkę można włączyć zdalnie poprzez telefon, gdy np. jesteśmy jeszcze w pracy. Po powrocie pozostaje nam jedynie rozwieszenie go. Możemy także rozpocząć mobilnie cykl prania w dowolnej chwili i miejscu, w którym akurat przebywamy.

Inteligentny system nie tylko poinformuje nas o zakończeniu cyklu prania (albo go rozpocznie), ale także zaalarmuje, gdy wydarzy się jakaś awaria, nawet ta drobna, którą można usunąć samemu.


„Magiczne” lustra

Lustra to bardzo ważny użytkowy element wyposażenia łazienki, choć także dekoracyjny.

Przykładowo, producenci oferują lustra wyposażone w żarówki LED, gwarantujące odpowiednie doświetlenie wnętrza łazienkowego. Optymalne warunki oświetlenia zapewniają profile świetlne umieszczone po bokach luster, na górnej krawędzi lub wzdłuż wszystkich czterech jego boków.

W zależności od wybranej opcji, oświetlenie może służyć budowaniu nastroju, doświetleniu pomieszczenia, albo po prostu ułatwić nam korzystanie z łazienki. Wyposażenie elementu lustra w ogrzewanie zapobiegnie jego parowaniu.

Na rynku są lustra umożliwiające zarówno uruchomienia podgrzewania, jak i sterowania natężeniem światła poprzez dotknięcie lustra w wyznaczonym miejscu. Za jednoczesne włączenie światła oraz ogrzewania odpowiada wmontowany czujnik sensorowy.


Coś dla wielbicieli kąpieli

Do dużej wanny zmieści się nawet do trzech razy więcej wody, niż zużyjemy podczas krótkiego prysznica. Należy o tym pamiętać, gdyż wskutek zmian klimatycznych woda przestaje być dobrem dostępnym zawsze i w każdej ilości. Pamiętajmy więc, aby ją oszczędzać.

Niemniej są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez kąpieli w wannie, przynajmniej od czasu do czasu. Tu jednak nie obejdzie się bez poniesienia większych kosztów, nie tylko związanych z zakupem samej wanny, ale i całego oprzyrządowania.


 

Przeczytaj także: Nowe rozwiązania technologiczne wśród modułów PV

 


Dla osób kochających wylegiwanie się w wannie, producenci inteligentnych urządzeń do łazienki śpieszą z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przy pomocy aplikacji w telefonie można już uruchomić wlewanie wody do wanny, np. siedząc sobie wygodnie na tarasie. W ten sam sposób użytkownik kontroluje także ilość wody oraz jej temperaturę.

Relaksującą kąpiel w wannie można połączyć z dźwiękami ulubionej muzyki, czy nastrojowym oświetleniem, co odpowiednio dostosujemy także zdalnie. Posadzka wokół wanny, jeśli ma zamontowane specjalne maty grzewcze lub ogrzewanie podłogowe innego typu, przywita osobę kończącą kąpiel przyjemnym ciepłem. Jej nagrzewanie także można zaprogramować odpowiednio wcześniej.

Warto zapamiętać, że łazienka wyposażona w inteligentne urządzenia nie tylko podnosi komfort życia domowników, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze, wodę, lepiej chronić środowisko i zwiększyć bezpieczeństwo tych, którzy z niej korzystają.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl