Pompy ciepła sprawdzają się w całej Europie – nowa analiza konsumencka
Przewiń do artykułu
Menu

Najnowsza analiza Coolproducts wykazuje, że 88% europejskich użytkowników jest zadowolonych z przejścia na czyste ogrzewanie, korzystające z odnawialnych źródeł energii. Badania konsumentów odnawialnych źródeł ogrzewania dowodzą, że pompy ciepła i systemy solarne utrzymują użytkowników w całej Europie w ich strefach komfortu – cieplnego, finansowego i środowiskowego.

Istnieje życie poza kotłami gazowymi i jest to życie wygodne, jak twierdzi większość użytkowników ogrzewania odnawialnego w Europie.

Wyniki najnowszego i największego badania komfortu użytkowników ogrzewania odnawialnego w Europie, przeprowadzonego na zlecenie Coolproducts, pokazują, że czyste ogrzewanie, alternatywne do kotłów na paliwa kopalne działa zadowalająco we wszystkich europejskich krajach, domach i klimatach.

 


Źródło: EEB, ECOS


 

– Biuletyn informacyjny analizy dostępny jest pod linkiem (link) i pełny raport dostępny jest pod linkiem (link) – w języku angielskim.

 


Kiedy mówimy o ogrzewaniu korzystającym z OZE, myślimy o pompach ciepła i słonecznym ogrzewaniu termalnym, które są jednymi z najlepszych dostępnych technologii dekarbonizacji ogrzewania, cieszącymi się w ostatnich latach rosnącą popularnością na rynku europejskim. W badaniu wzięło udział 670 użytkowników pomp ciepła w 22 krajach: 20 państwach członkowskich UE oraz Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Bez względu na warunki pogodowe, typ domu i motywacje, zdecydowana większość respondentów badania (88%) jest zadowolona z przejścia na pompy ciepła, zarówno dla swojego portfela, jak i życia domowego. W rzeczywistości 81% zauważyło poprawę średniego poziomu komfortu w domu dzięki zastąpieniu kotłów na paliwa kopalne systemami grzewczymi opartymi na odnawialnych źródłach energii.

Ogólnie rzecz biorąc, wniosek był taki, że pompy ciepła mogą zapewnić taki sam, jeśli nie większy, komfort niż kotły gazowe/olejowe, pod warunkiem, że dom jest odpowiednio zaizolowany, a systemy grzewcze są odpowiednio dostosowane. Co więcej, pompy ciepła mogą także chłodzić domy w gorące lata.

Podczas gdy wielu respondentów przestawiło się na pompy ciepła z pobudek ekologicznych i odeszło od kotłów na paliwa kopalne/gaz (szczególnie w Niemczech, Irlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii), wielu użytkowników dokonało tej zmiany również w celu obniżenia rachunków za energię i zmniejszenia kłopotów związanych z tradycyjnym ogrzewaniem (np. pozbywając się dostaw oleju lub biomasy).

Przejście na pompy ciepła zaowocowało stosunkowo podobnymi kosztami eksploatacji ogrzewania w większości regionów, w tym w zimnym klimacie. 64% respondentów uznało, że przejście na pompę ciepła było opłacalne, a nawet w przypadku nieco wyższych kosztów eksploatacji, wpływ cen na komfort i zadowolenie był niewielki.


Rządy na gorących stołkach

Komisja Europejska szacuje, że UE powinna ograniczyć emisję gazów cieplarnianych z budynków o 60%, aby osiągnąć cel klimatyczny UE na rok 2030.

Ogrzewanie korzystające z OZE, wraz z renowacją budynków i środkami efektywności energetycznej, jest najlepszym rozwiązaniem dla klimatu, które pozwoli osiągnąć te cele na czas. Na poziomie UE, według ustaleń Coolproducts, standardowa rodzina zamieniająca kocioł gazowy na pompę ciepła lub ogrzewanie energią słoneczną może zaoszczędzić ponad 60% rocznej emisji CO2.

Przy ponad czterokrotnym wzroście cen gazu ziemnego od zeszłego roku, wyłączenie kotłów gazowych na rzecz ogrzewania odnawialnego staje się pilnym działaniem dla każdego rządu zainteresowanego zerwaniem z zależnością gazową i rozwiązaniem problemu ubóstwa energetycznego. Ponad 40% gazu importowanego przez UE jest wykorzystywane do ogrzewania budynków, więc kiedy mówimy o zmniejszeniu naszej zależności od gazu, jego czynników geopolitycznych i niestabilnych cen, musimy zacząć od przyjrzenia się pompom ciepła i ogrzewaniu energią słoneczną.

Komfort, przyzwoite koszty eksploatacji i kompatybilność z klimatem – ogrzewanie odnawialne ma wszelkie predyspozycje, aby odegrać główną rolę w przejściu do budynków neutralnych dla klimatu i Europy neutralnej dla klimatu. Największą barierą pozostają jednak koszty początkowe oraz brak zachęt i informacji ze strony rządów. Z badania z 2021 r. wynika, że przejście na ogrzewanie ze źródeł odnawialnych jest opłacalne jedynie w 8 krajach UE.

Pilnie potrzebne są poważne zmiany w polityce, aby utrzymać Europę na dobrej drodze do realizacji jej strategii środowiskowych i geopolitycznych, począwszy od skromnych, ale potężnych pomp ciepła. Zdaniem organizacji nadszedł czas, aby zwrócić się do decydentów politycznych i zażądać zielonej transformacji energetycznej dla wszystkich.

Źródło: EEB, ECOS
Informacja prasowa: EEB, ECOS, PORT PC

Grafika: https://unsplash.com/photos/r_X4YHAlBPo

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) to platforma współpracy dla wszystkich zainteresowanych tematyką pomp ciepła. W głównych zadaniach koncentruje się na innowacyjności, badaniach, pracach rozwojowych oraz działaniach szkoleniowych. Ważnym zadaniem jest również tworzenie systemu zarządzania jakością, opracowywanie i wdrażanie standardów technicznych oraz certyfikacja i prowadzenie fachowego doradztwa technicznego na uznanym w skali europejskiej poziomie.

marta.burchat@portpc.pl